ONLINE PSİKOTERAPİ :

 

Online Psikoterapi Nedir?

Online psikoterapi ve danışmanlık özellikle çağımız gelişen dijital dünyasıyla hayatımıza girmiştir. İnternet olan her yerden iletişim kurulabilmesi sayesinde ağı giderek genişlemektedir. Her ne kadar pandemi süreci ile ülkemizde yaygınlaşmaya başlasa da 1980’lerden beri teknoloji ve internet kullanımının tüm dünyada yaygınlaşması ile hız kazanmıştır. Günümüz dünyasında bir çok hayat pratiği değişip, dönüşmektedir. Birçok hizmete internet sayesinde ülkenin ve dünyanın neresinde olursa olsun ulaşılabilmekte, sadece yaşadığımızın yerin imkanları çerçevesinde kalmamakta, giderek genişlemektedir. Bu bizim hem hizmetlere ulaşabilmemizi hem de zaman kaybetmememizi sağlamaktadır.

Online psikoterapi, terapist ve danışanın farklı sebeplerle yüz yüze görüşmeleri yürütemediği durumlarda internet üzerinden, bilgisayar, tablet veya telefon üzerinden sağlanır.


Online psikoterapi yüz yüze psikoterapi hizmetleri gibi etik ilkeler ve gizlilik çerçevesinde yapılır.
Online psikoterapinin yüz yüze psikoterapiler kadar etkin olduğunu ortaya koyan araştırmalar bulunmaktadır (Nordgren ve arkadaşları,2014- Andrews ve arkadaşları, 2018).

 

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

• Online psikoterapide terapistin ofisine gitmek için planlama yapmanıza gerek yoktur. Zamanı daha ekonomik kullanabilirsiniz.
• İnternet olan, güvende ve rahat hissettiğiniz herhangi bir yerde seans gerçekleştirilebilirsiniz.
• Yaşadığınızın bölgede yetkin psikoterapistlere ulaşmakta zorlanıyorsanız online psikoterapiyi tercih edebilirsiniz. Başka bir şehre her seans için seyahat etmek zorunda kalmasınız. Böylelikle düzenli seanslara katılım sağlamanız daha kolay olur, buda sizin psikoterapiden faydalanma oranınızı arttırır.
• Sahip olunan bir takım hastalıklar, rahatsızlıklar, engeller sebebiyle bulunulan yerden çıkılamıyor olabilir, tam da bu nedenle psikolojik desteğe ihtiyaç duyulması halinde online psikoterapilere ulaşmak büyük bir kolaylık sağlar.
• Online psikoterapi her ne kadar pandemi döneminde yaygınlaşsa da yaşanılan doğal afetler, özellikle 06.02.2023 tarihinde 10 ilimizde büyük kayıplarla yaşadığımız deprem sebebiyle halkımız şehir değiştirmek zorunda kalmıştır. Farklı şehirlerde yaşamaya başlayan insanların istedikleri psikoterapistten hizmet alımı online psikoterapi sayesinde gerçekleştirmektedir.

 

Feride ALTAY
Uzman Klinik Psikolog

 

Coronavirüs salgını sebebi ile danışanlarımızı ve çalışanlarımızı virüsten korumak için online terapi seanslarını başlattık.

Online terapi, mekansal farklılık dışında yüz yüze terapi ile yöntemsel açıdan bir farklılık göstermemektedir. Yüz yüze terapilerde uygulanan yöntem ve teknikler aynı şekilde uygulanmaktadır.

 

Daha öncede , yurt dışı ve şehir dışından danışanlarımızla online terapi yapmakta idik.

Dolayısıyla bu konuda tecrübeliyiz ve online terapi için sistemimiz hazır.

Daha fazla bilgi için lütfen bizi arayınız.